Началото - S50
И така, започнах приключението с играчка - умен телескоп Seestar S50 на ZWO. Китайски телескоп за хора с мерак и без опит, с който се случват чудеса - нещата, които този телескоп показва на нощното небе могат да бъдат зашеметяващи.
Предимствата
Какво представлява този телескоп? Ами, това е любителски телескоп за правене на снимки на обекти в космоса. Но само това, не можете да гледате през него. През този уред може само да се снима, а резултатите се виждат на приложение на мобилно устройство (Android или iPhone).
Начина на употреба е горе долу следния: Вадите телескопа от кутията, монтирате го на статива, включвате го, стартирате приложението на мобилното устройство, избирате си какво ще снимате и давате командата за това от приложението. Останалото го прави самия телескоп - намира обекта на нощното небе и започва да снима.
Снимките, които прави този телескоп са с продължителност 10, 20 или 30 секунди, като всяка следваща се “наслагва” върху предишните за да се получи крайния резултат. Колкото повече снимки направите - толкова по-добре се вижда избрания обект. Някои неща се снимат по-лесно, отколкото други - в зависимост от това колко са отдалечени от земята и какъв е интензитета на светлината, която достига до нас.
И така, снимането с такъв телескоп е лесно - не се налага да знаем много неща за открития космос, за фотография - оптика, оптични филтри, монтировки и т.н. - трябва само да извадим телескопа от кутията и да започнем да го използваме, а телескопа сам си включва и изключва малък набор от филтри според необходимостта.
Недостатъците
Дотук добре, но този метод си има и някои неприятни странични ефекти. Seestar S50 има някои очаквания за това по какъв начин ще работи. Софтуера в телескопа решава кои кадри да запази и кои да изтрие, защото ги счита за некачествени или повредени. А впрочем, доста голям процест от всички кадри биват изхвърлени - в зависимост от условията, по мои наблюдения става въпроз за 15 - 80% от всички кадри.
Друг недостатък е altitude-azimuth монтировката на телескопа, заради която продължителните снимки страдат от “field rotation” - при въртенето на земята и преместването на звездите и обектите по нощното небе се получава и завъртане на зрителното поле спрямо сензора на телескопа. Например ако започнете да снимате нещо в 23 часа, в 5 сутринта то ще се е завъртяло на 90 градуса спрямо началното. Което означава, че като се наслагват снимките една върху друга - накрая ще се получи кръгла снимка 😃
Canon EOS 2000D DSLR
След известно време снимане със Seestar S50, в някакъв момент реших, че 2MP сензор ми е твърде малко за да правя хубави снимки. И така реших да пробвам да снимам нещо с добрия стар DSLR - Canon EOS 2000D. Това е нисък клас фотоапарат, който пречупва светлината преди да достигне до сензора през огледало и призма. Някои хора могат да се похвалят с много впечатляващи снимки с подобна техника.
Този DSLR разполага с 24MP сензор, което означава, че малко неща биха имали нужда от снимане на панели и последващо сглобяване от мозайка. Но това е само фотоапарат, той няма възможността да се върти сам от обикновен статив. За да може да следва движението на нощното небе, необходимо е да се монтира на tracker. Речено-сторено, сдобих се със…
SkyWatcher SkyAdventurer Wi-Fi GTi тракер.
Какво е това? Много просто, това е съвсем истинска екваториална монтировка. А за какво служи? Именно тя върти монтираното върху нея устройство (фотоапарат или телескоп) така, че да следва движението на нощното небе. И заради особеност при монтажа му, въртенето на зрителното поле практически изчезва.