Свободно време
Аудио запис от лекцията:
20 век
От средата на 20в. в т.нар. “развити държави” е нормиран осем часовият работен ден. За първи път в човешката история, обикновеният човек има свободно време. Новите технологии разкриват невиждани до този моменту добства и възможности. Хората обаче са по-заети от всякога.
“В близост до поточе, всеки трябва да замълчи и да слуша” - IXX в. “Everybody should be quiet near a little stream and listen”
Откога работният ден е норма, а почивният е време за възстановяване и подготовка за работа?
Тоталитаризъм - тотален контрол
Спорт и Зрелище
Жан Бодрияр: “Свободното време вече не е свободно, то е “за да се ходи някъде”, “да се прави нещо”, различно от заниманията на работното място. Доскоро свободното време, за онези които са го имали, е давало възможност на хората да прекарат повече време със семейството, приятелите, за самоусъвършенстване, посвещавало се е на спорт и изкуство. Днес то се посвещава на взаимодействието с машините и стоките.
Хана Аренд и Херберт Маркузе
Хана Аренд:
- Съвременното общество е атомизирано. Наблюдава се нов вид тоталитаризъм при който хората служат на Капитала, а не на Вожда.
Херберт Маркузе
- Човекът е единствено свободен, когато играе, затова спортът може да бъде опозиция на статуквото.
- Съвременния тоталитаризъм не използва сила а съблазън.
Атрофиите
Работа -> Служба -> Почивка -> Свободно време
Теодор Адорно - “Съвременният човек не знае какво да прави през свободното си време”. Дори разходката в планината е с цел да се постигне максимално удобство, обръщаме повече внимание на обувки, палатката и газовия котлон, отколкото на красивата природа.
- Атрофия на въображението
- започваме да мислим клиширано
- Атрофия на слуха
- все по-трудно възприемаме информация чрез слуха си.
- Атрофия на образа
- имаме изкривена представа за красиво и грозно.
Спорт и свободно време
- Активно участие в спорта
- спортът, който ние практикуваме
- Пасивно участие в спорта
- спортът, в който гледаме по телевизията
От средата на 20в. свободното време на хората се превръща в бизнес. От една страна те са потребители на услуга, а от друга са организирани “в правилните занимания”.