Психология
доц. Живка Желязкова, гл. ас. д-р Иван Иванов
Изпит - март или април (вероятно през март) Писмен и устен изпит
Учебници:
- Обща психология, Никола Попов
- Социалнан психология, Никола Попов
- Възрастова и педагогическа психология (няма учебници)
- Спортна психология, Никола Попов (не обхваща всички въпроси от конспекта)
Конспект: от сайта на НСА, Психология и педагогика, за факултет Спорт
- Какво е психика
- Как развивам психиката си
- Как развивам психиката на своите подчинени/деца/възпитаници
- На какви въпроси искам да намеря отговори в часовете по психология
Може ли да се допусне “претренираност”? Възможно е, в случаи (например при борба), когато човек няма качествата за дадения спорт но не му ке казва а се използва за “спаринг” партньор, обяснява му се, че трябва да свали например 20 кг. за да се яви на състезание, което води до усилия от човека => претрениране. Друг вариант е при практикуване на страничен спорт при треньор, който не знае за основните спортни дисциплини, в които човек се развива и в резултат се постигат по-високи натоварвания.
Въведение в психологията
1. Предмет и обект на психологията
С какво се занимава психологията?
Психологията е наука, въпреки че учени в други области не считат психологията за наука (а за “лъженаука”). Обекта на науката Психология - това е психиката. Тази психика може да бъде психиката на животните, на хората или на групи (обединение) от хора (социална психика, манталитет).
Предметът на психиката - това е описание на психиката. До края ня 19-ти век трае описателния ефект в психологията - наблюдаване и записване на характери, темпераменти и др. Това е описателна и обозрителна психология.
Към 1879 психологията се е превърнала в експериментална наука - нещо, което се измерва и преброява (количествено).
Определние за психология:
Психологията е наука за факторите, механизмите и закономерностите на психиката.
Има ли връзка между психиката и материалното? Най-вероятно психиката е материална но не можем да я видим физически. В миналото се счита, че няма връзка Има връзка между енергията на сигнала и величината на усещането. Връзката не е линейна а е логаритмична - усещането е пропорционално на логаритъма на сигнала. Ако сигнала нараства в геометрична прогресия, величината на усещането нараства в аритметична прогресия. (това е защото се получава “филтриране” на сигнала)
Най-силните и най-слабите сигнали не се възприемат (например слаб звук не се чува, твърде силен е болезнен и не се възприема).
Пример за това са нотите - не са на равни интервали помежду си а са на двойно увеличаващи се (Hz)
1860г. Густав Теодор Пехнер формулира основния закон на психофизиката:
1879 в Германия, в Лайпциг - първата лаборатория по психология на Вилхелм Вунд (по това време Германия е водещата страна в психологията) - считаме тази дата за година за създаване на съвременната психология с експериментален характер (145 години до този момент)
Същност и особености на психиката
Определения:
1. Психиката е свойството на високо организираната материя да отразява обективния свят
2. Психиката е субективно отражение на обективната действителност
3. Психиката е отражение (модел) на действителността - предметната и телесната действителност, а при човека психиката отразява и самата себе си
Това, че отразява самата себе си (собствените психични явления) - наричаме “рефлексия”.
Телесна действителност - отразяване на …
Съзнание и подсъзнание
Несъзнаваната психика - включва автоматизми - автоматизирани реакции, рефлекси, инстинкти (това са генетични рефлекси). Включва още временно изключено съзнание, като например по време на сън. Също така състояния като хипноза, кома, психични заболявания също водят до временно исключване на съзнанието (афект).
Психически явления, които в миналото са били част от съзнателната психика, но впоследствие са били изтласкани и са се превърнали в психотравми (например от детството). Паметта “изтласква” спомена но това води до нестабилна психика, човек няма обяснение какво и защо става - при хипноза и … може да се върне спомена. Изтласкването е предпазване на паметта от преживяната травма, в дадения момент това е положително явление, но впоследствие при проява на психотравмите може да бъде проблем. Считало се е преди, че при проява на изтласканите спомени пациент с проблем може да бъде излекуван, но това това…
Психична дейност, която по принцип се осъзнава, но в дадения момент не се осъзнава. Например, спортиста по време на състезание (не) мисли за странични от състезанието въпроси. Например какви ще са последиците ако не спечели състезанието.